ויטמינים להצמחת שיער

מראה השיער מאז ומעולם שיחק תפקיד חשוב במראה הכללי של האדם והשפיע ישירות על התפיסה העצמית, כך שלחלק מהאנשים לחוות נשירת שיער זה דבר מאוד משמעותי, במיוחד כאשר לא נראה שיש משהו שאפשר לעשות בקשר לזה.
האם ידעת עד כמה חשובים ויטמינים מסוימים להפסקת הנשירה וצמיחת השיער? ידוע שישנם ויטמינים ומינרלים שחיוניים על מנת לשמור על שיער בריא ושופע, בדרך כלל אנו אמורים לקבלם במידה ונשמור על תזונה שתכיל את כל אבות המזון בצורה מאוזנת, אך בימינו מעטים האנשים המצליחים לקבל את הוויטמינים הנדרשים ממזון בלבד.

 

שימוש בתרופות, לחץ , תזונה לקויה ולא מאוזנת מגביר את היחלשות הגוף ומרוקנת אותו מוויטמינים חיוניים, דבר שגורם בצורה ישירה להיחלשות השיער ונשירתו וכן על עיכוב צמיחת שיער חדש.
נשירת שיער יכולה להיות תוצאה של חוסר ויטמין בצורה משמעותית, מחסור זה יכול להיות מתוקן על ידי הוספת מזון עשיר ויטמין לתזונה או באמצעות נטילת ויטמין בצורה מרוכזת. לוויטמינים מסוימים ישנם תכונות נוגדות חמצון שתפקידם להילחם בגורמים חיצוניים של נשירת שיער, ויטמינים אחרים תפקידם לווסת רמות הורמון בצורה מאוזנת בגוף, גורם נוסף שמפסיק את צמיחת השיער.

התאמת הוויטמינים ובניית תפריט לתזונה נכונה ומאוזנת להצמחת שיער נעשית עבור כל לקוח באופן ספציפי ומותאמת לאורך חייו והרגלי התזונה שלו, צרו איתנו קשר לקבלת פרטים נוספים.

הוויטמינים המומלצים ביותר

1. שמן דגים – באומגה 3 קיימים שומנים להזנת השיער, תמיכה בעיבוי השיער ולהפחית דלקת שיכולה להוביל נשירת שיער, לכן בשמן דגים קיימים יתרונות משמעותיים והוא אחד משישה ויטמינים מומלצים לצמיחת השיער.
מחקר שפורסם ב – Journal of Cosmetic Dermatology בדק והעריך בצורה אובייקטיבית את ההשפעות של תוספת של 6 חודשים עם אומגה 3. נקודת הסיום העיקרית הייתה השינוי בצפיפות השיער, ונקודת הסיום המשנית כללה שינויים באחוז זקיקי השיער הפעילים והפצת הקוטר של צמיחת השיער על הקרקפת.

2. אבץ – תרכובות אבץ שימשו במשך המון שנים לטיפול בתופעות נשירת שיער מסוג telogen effluvium ו alopecia Areata, נמצא כי לאבץ יתרונות בריאותיים שמשפיעים על זקיק השיער. אבץ הוא גורם חיוני לשיתוף אנזימים מרובים והוא מעורב בפעילות תפקודית חשובה בזקיקי השיער. אבץ הוא גם מעכב חזק של רגרסיה של זקיק השיער, והוא מאיץ התאוששות זקיק השיער. מחקרים מראים כי אנשים הסובלים מהתקרחות שיער על רקע גנטי יתאפיינו ממסחור באבץ.

3. ויטמין B – ביוטין משויך לקבוצת ויטמין B והוא משפיע על העור, הציפורניים והשיער. כמו כן, ביוטין הכרחי לתהליכים שונים של חילוף החומרים בגוף, ייצור של חומצות שומן וגדילה. ידוע כי כל הוויטמינים מקבוצת B ישפיעו בסופו של דבר על מראה השיער בצורה ניכרת, והם נמצאו כקשורים למצבי מתח וחוסר שקט, שעלולים גם הם לגרום נשירת שיער. סימן עיקרי של מחסור ביוטין הוא נשירת שיער, מחסור יכול להיגרם על ידי עישון, תפקוד כבד לקוי או אפילו הריון.

4. ויטמין C – יחד עם הגיל שעולה, הייצור של רדיקלים חופשיים מגביר את כמות אנזימים נוגדי חמצון אשר הצטברותם עלולה לפגוע בתפקודים שונים בגוף. נוגדי חמצון כמו ויטמין C תפקידם להילחם במתח חמצוני התורם לנשירת שיער.
כדאי לצרוך ויטמין C ממזונות כמו תפוזים, פלפלים אדומים, כרוב, נבטים, ברוקולי, תותים, אשכוליות וקיווי. ניתן גם לצרוך בצורה מרוכזת ויטמין C.

5. ברזל – מחקרים רבים בחנו את הקשר בין חוסר ברזל ואובדן שיער, ויש הטוענים כי חוסר ברזל עשוי להיות קשור לרוב סוגי נשירות השיער כמו : לאלפאטה אראטה, אלופציה אנדרוגנטית, שפעת טלוגן אובדן שיער.
כדי להגביר את צמיחת השיער, להוסיף מזונות עשירים בברזל לתזונה הקבועה היומיומית. מזונות כמו: תרד, בשר, ירקות, סטייק בקר, שעועית לבנה ושעועית שחורה. משום שחוסר בברזל עלול לגרום לנשירת שיער, נוודא כי אנו מקבלים את הכמות היומית המומלצת על ידי אכילת שפע של מזונות עשירים בברזל או צריכת ברזל בצורה מרוכזת.